Jakie jest pierwsze skojarzenie na myśl o zabytkach Indii? Taj Mahal.
Budowany przez 22 lata przez 20 tysięcy robotników, cały z marmuru, obłożony drogocennymi kamieniami, z 40-to metrowymi minaretami, ogromny i piękny.
A do tego ta historia! Taj to grobowiec zbudowany na życzenie oszalałego z tęsknoty i miłości cesarza Szahdżahana. Gdy zmarła jego ukochana żona (rodząc ich czternaste dziecko) postanowił wybudować jej mauzoleum, jakiego do tej pory nie widział świat. Jak w baśniach! Budowę ukończono w 1653 roku i Taj do dziś zachwyca architektoniczną symetrią i kunsztem. Co roku odwiedzają go 3 miliony turystów.
Jadąc do Agry spodziewaliśmy się zawrotu głowy, w końcu widzieliśmy zdjęcia i wiedzieliśmy jakie może robić wrażenie. Jednak emocje, jakie wzbudził w nas Taj Mahal, gdy ujrzeliśmy go na własne oczy, przeszły nasze wyobrażenia. Taj rzuca na kolana. Ten widok nie zawiedzie nikogo – słowo.
Jeśli wybieracie się do Indii to koniecznie, KONIECZNIE, pamiętajcie o tym siódmym cudzie świata.
Praktyczne wskazówki:
- Taj otwarty jest już od świtu, jednak zachęcamy do odwiedzenia go popołudniu – zostańcie na zachód słońca, jest bosko!
- Dla turystów Taj jest zamknięty w piątki – tego dnia w meczecie na terenie kompleksu Taj Mahal odbywają się modlitwy.
- W Taj są miejsca, w których należy zdjąć buty – a nagrzany marmur pali, pamiętajcie więc o skarpetkach.
- Palenie i jedzenie na terenie kompleksu Taj Mahal jest zabronione!
- Do Taj nie wolno wnosić statywów – fotografia dozwolona tylko z ręki 😉 Nie wolno też robić zdjęć w Taj Museum.
- Taj ma 3 bramy: wschodnią, zachodnią i południową. Turyści, którzy zwiedzają na własną rękę (a nie z grupą / wycieczką) powinni udać się do bramy południowej. Tam też jest krótsza kolejka do wejścia.
- Wygodnie jest podłączyć się do zorganizowanej, całodniowej wycieczki – klimatyzowane busiki ruszają z dworca (Agra Contonment train station) ok 10:30 i jadą w trzy miejsca: Agra Fort, Fatephur Sikri, Taj Mahal. W cenę wliczone są wstępy (nie trzeba stać w dłuuuugich kolejkach po bilety) oraz przewodnik – upewnijcie się, że mówi po angielsku! 😉 W busach lecą filmy Bollywood, w ciągu dnia jest przystanek na całkiem smaczny lunch. Wycieczkę można wykupić w tym samym dniu – należy stawić się na dworcu w UP Tourism offices około 9:45 rano. Koszt to około 2000RS / os.
- Jeśli podróżujecie po Agrze indywidualnie to zachowajcie bilet do Taj – zwiedzając tego samego dnia można z nim liczyć na małe zniżki (np. w Agra Fort, Fatehpur Sikri, Akbar’s Tomb)
- Wstęp do Taj Mahal dla turystów kosztuje 750RS (podczas gdy dla miejscowych 20RS…) to niecałe 50zł. Często słyszy się, że to zawrotna cena, my się z tym nie zgadzamy. Tak czy inaczej – Taj jest jej wart.
- Taj Museum znajdujące się w kompleksie Taj Mahal jest otwarte w godzinach 10:00 – 17:00, wstęp wolny.
29 lutego, 2016
Ja polecam zwiedzanie Taj Mahal tuż przed świtem. Budynek zmienia kolory w zależności do tego jak wysoko jest słońce. Tuż przed wschodem jest lodowato biały, zimny, nieprzystępny, osnuty mgłą. Gdy wstaje słońce nabiera różowej barwy, ma się wrażenie, że budzi się do życia. W pełnym słońcu robi się biały i błyszczy jak klejnot. W ciepłych promieniach popołudniowego słońca nabiera złotej barwy.
Odwiedziłam Tadż 13 lat temu i nadal mam ten obraz w pamięci.
3 marca, 2016
Och brzmi cudownie! Żałuję, że nie byliśmy też o wschodzie słońca… Cóż, to jeden z wielu powodów, by wrócić do Indii 🙂
26 czerwca, 2014
Dziękuje za tyle porad!! Planujemy Indie od dawna….Tadż Mahal jest na naszej liście 🙂 No i bardzo ciekawie piszesz, dobrze się Ciebie czyta 😉 Pozdrawiam
28 czerwca, 2014
Miło mi to słyszeć Wadera, dziękuję 🙂 Trzymam kciuki za wyprawę! Daj znać czy Taj zachwycił 🙂 Pozdrawiam, Weronika