Ogromne oczy świetnie widzące w nocy. Czujne uszy i obracająca się o 360 stopni głowa. Delikatne, puszyste futerko i bardzo długi, szczurzy ogon. Tak prezentuje się wyrak – wizytówka wyspy Bohol. Spotkacie go w Tarsier Sanctuary.
Jeśli marzy Wam się stanąć oko w oko z malutkim wyrakiem, to koniecznie przyjedźcie do Tarsier Sanctuary. Na ogrodzonym terenie przebywa obecnie 8 samiczek tarsierów. Miejsca na szczęście mają tu dużo – to mocno terytorialne zwierzaki i lubią samotność.
Najbardziej aktywne są jest nocą (tak, po to im te wielkie oczy i uszy!), a w dzień wolą smacznie spać. Odpoczywają w zacienionych miejscach, najchętniej na drzewach, wśród gęstych liści.
Co ważne, w Tarsier Sanctuary wszyscy zobowiązani są do zachowania dużej ostrożności. Na terenie parku trzeba mówić szeptem i nie wolno dotykać gałęzi, na których śpią wyraki (wyraków oczywiście też!). Nie wolno również używać aparatów z flashem. Wszystko po to, by jak najmniej przeszkadzać tarsierom w śnie. Oczywiście raz na jakiś czas któreś zwierzątko się budzi, chwilę obserwuje zwiedzających, czyści futerko, po czym odwraca się tyłem i znów zasypia. Są już przyzwyczajone do ciekawskich oczu odwiedzających je ludzi.
Te urocze małe stworzonka są dość płochliwe, drobne i delikatne, a przede wszystkim: zagrożone wyginięciem. Występują tylko na filipińskich wyspach Bohol i Mindanao oraz w Indonezji (dwa inne gatunki wyraków) – na Sumatrze i Borneo. W okolicy Tarsier Sanctuary żyje na wolności populacja ok stu osobników – to bardzo niewiele.
Wyraki są naprawdę bardzo małe (młode są wielkości kciuka), choć niesamowicie zwinne. Dorosły tarsier ma zaledwie 12cm, a wykonuje pięciometrowe skoki z drzewa na drzewo! Długi ogon pozwala mu utrzymać równowagę na cienkich gałęziach, a mocne tylne nogi na szybkie poruszanie. Poluje nocą i nad ranem – chwyta insekty, czasem małe jaszczurki.
Co ciekawe, tarsiery nie ruszają gałkami oczu, natomiast ich głowy mogą obracać się wokół własnej osi o 360 stopni. Ogromne uszy wyraka obracają się jak radary – zawsze w stronę rozlegających się wokół dźwięków. Samiczka tarsiera rocznie może mieć maksymalnie jedno młode – ciąża trwa 6 miesięcy, a karmienie i wychowanie małego potomka kolejne pół roku.
Praktyczne wskazówki:
- Z Dumaluan Beach do Tarsier Sanctuary jedzie się ok godzinę skuterem.
- Wstęp kosztuje 60 PHP, jeśli chcecie po chwili wejść jeszcze raz, to nie trzeba kupować po raz drugi biletu.
- Na całym terenie Tarsier Sanctuary nie wolno palić papierosów.
7 grudnia, 2019
Gdy sie do nich wybierzecie, nie ma co liczyc na atrakcje jak przy odwiedzaniu chociazby makakow (zajrzyjcie do naszego wpisu z Monkey Forest w Ubud na Bali). Wyraki w dzien odpoczywaja i przysypiaja, aktywne sa tylko noca. Dodatkowo wyjatkowo nie lubia, jak sie je budzi. Nie mozna przy nich krzyczec, ani im po oczach fleszem, bo sa bardzo wrazliwe i podobno takie przezycia moga w nich wywolac nawet mysli samobojcze. Nie lubia tez zycia w grupie, wiec w Philippine Tarsiers Sanctuary w Corelli pokazuje je przewodnik spedzaja czas w samotnosci, daleko od siebie, poukrywane gdzies na drzewach czy galeziach. Za to z latwoscia rozkochuja w sobie dzieciaki!!! ??
29 listopada, 2018
Straszny paskudnik z tego wyraka. Ale sympatyczny 🙂