Słyszeliście o „Perle oceanu Indyjskiego” lub „Łzie z policzka Indii”? O „Rajskiej wyspie”? Marco Polo nazwał ją najwspanialszą wyspą świata. To Sri Lanka. I w pełni zasługuje na te opisy!

Podobnie jak Indie, Sri Lanka zaskakuje egzotyką i różnorodnością. Mieszają się tam kultury, religie i języki  – wyspę zamieszkują buddyści, hinduiści, chrześcijanie i muzułmanie. Różnorodny jest też krajobraz – od wysokich gór, poprzez plantacje herbaty, do palmowych dżungli i przepięknych plaży. Każdy znajdzie tam coś dla siebie! Dla zwiedzających są świątynie i ponad 2000-letnie zabytki, dla lubiących relaks – rozległe, piaszczyste wybrzeża, a dla spragnionych adrenaliny – surferskie zatoki  i rwące rzeki, idealne na white water rafting.

2a

Pogoda na Sri Lance jest mocno zróżnicowana – od palącego słońca po nagłe monsuny. Ciężko jest też przewidzieć, na co trafi się danego dnia. Deszcze są zmienne i zdarzają się o każdej porze roku – choć zdecydowanie więcej ich jest na przełomie jesieni i zimy (od września do grudnia). Wtedy pogoda na Sri Lance może być mocno kapryśna. Na szczęście nawet po obfitym monsunie pokazuje się słońce, a temperatura rzadko spada poniżej 20-tu kilku stopni.

sri-lanka-weather

Większe zróżnicowanie w pogodzie widać porównując ze sobą wybrzeże Sri Lanki ze środkową częścią wyspy. W głębi kraju jest nieco chłodniej – poranki są rześkie, a wieczory zdarzają się mgliste. W ciągu dnia jest piękne słońce, gorące powietrze i orzeźwiający wiatr. Deszcze zdarzają się prawie w każdym miesiącu (pada szczególnie nocą). Na wybrzeżu – wilgoć i upał obecne są cały czas (no, na zmianę z bardzo krótkimi, ale ulewnymi deszczami). My byliśmy na Sri Lance w maju – na wybrzeżu cieszyliśmy się cudowną, słoneczną pogodą, a w głębi wyspy było ciepło, choć mgliście i czasami deszczowo.

Weather_tabel_Sri_Lanka

Pod wieloma względami Sri Lanka przypominała nam Indie. Podobny jest klimat, krajobrazy, ludzie, język, religie, kuchnia… Z drugiej strony wszystko było trochę inne: kuchnia bardziej pikantna, klimat bardziej nieprzewidywalny, plaże jeszcze piękniejsze, ludzie spokojniejsi… Wszędzie było też dużo czyściej, a zabytki bardziej zadbane.

_DSC0533

O Sri Lance mówi się „Kraj uśmiechniętych ludzi” – i faktycznie tak jest. Może dlatego, że ponad 70% ludności to buddyści – spokojni, pokojowo nastawieni, pomocni. Niektórzy jednak mogą okazać się niezłymi kombinatorami! W ich oczach turyści są jak studnia bez dna – z niewyczerpaną ilością gotówki. To kusi… łatwo więc o naciągaczy. Do tego samo państwo (podobnie jak Indie) ustala inne zasady dla mieszkańców i inne dla turystów. Przykładem są np. wstępy do muzeów czy obiektów historycznych – dla gości zza granicy ceny za bilety są 10-cio lub nawet 100-krotnie wyższe! Pomimo, że biedni, to wyspiarze wyglądają na szczęśliwych i mocno rozleniwionych. Większość Lankijczyków, których poznaliśmy, to ludzie bardzo życzliwi i towarzyscy.

_DSC0238

Sri Lanka ma powalającą przyrodę. To niesamowite Hill Country z rozległymi plantacjami herbaty, oraz boskie, piaszczyste plaże. Na wyspie są też liczne parki narodowe, które zamieszkują rozmaite gatunki zwierząt. Najwięcej jest oczywiście… słoni!

IMG_4588

Na Sri Lance są też skarby dziedzictwa kulturowego Cejlonu. Jeśli nastawiacie się na zwiedzanie i chcecie poznać historię Sri Lanki, to koniecznie pojedźcie w głąb wyspy. Większość zabytków znajduje się w tak zwanym trójkącie kulturalnym – wytyczają go  Anuradhapura i Polonnaruwa, zabytkowe miasta (w obu zachowały się ruiny świątyń i pałaców, i oba są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO) oraz Kandy, dawna lankijska stolica. Ogromnym powodzeniem wśród turystów cieszą się też leżące w ‘trójkącie’ Dambulla oraz Sigiriya.

Do większości z tych lankijskich ‘must see’ udało nam się dotrzeć. Czy wszystkie są warte odwiedzenia? O tym, o zabytkach oraz o klimacie panującym w tych niezwykłych miejscach przeczytacie w kolejnych wpisach.

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka