Flores zaskakuje. Przede wszystkim – dzikością przyrody. Turyści rzadko zapuszczają się w głąb wyspy, nie ma tu więc żadnej infrastruktury i natura jest wciąż ‘dziewicza’. Dodatkowo – zaskakują Indonezyjczycy, a konkretnie ich żywiołowe i przyjazne reakcje na Europejczyków. Już dawno nasza obecność nie budziła takiego zainteresowania wśród rdzennych mieszkańców, jak na tej wyspie.
Okolice Labuan Bajo, portowego miasteczka na Flores (i chyba jedynej znajdującej się tu turystycznej miejscowości), najłatwiej zwiedzić wypożyczając skuter. Dla mieszkańców wyspy Europejczyk na skuterze to niecodzienny widok – na szczęście ich reakcje są bardzo pozytywne. Dorośli uśmiechają się i machają, a dzieci – one wprost szaleją!Popisują się, krzyczą hello mister i cieszą się nieziemsko, gdy mogą przybić komuś piątkę.Przejażdżka skuterem pozwala na zapuszczenie się w mniej uczęszczane miejsca na wyspie. Zaledwie w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów od Labuan Bajo rozpościerają się fantastyczne widoki i egzotyczna roślinność – pod tym względem wyspa Flores dorównuje zarówno Bali, jak i Lombok. Można tu podziwiać m.in. rozłożyste drzewa o dwukolorowych (zielonych i prawie białych) liściach,różnorodne palmy,oraz Kapok tree, czyli wysokie drzewa o strąkach, w których nasiona ukryte są w puchu wyglądającym jak… wełna:Panuje tu prawdziwie lokalny klimat – szutrowe drogi, gdzieniegdzie małe domki i uprawne poletka.Przejeżdżając przez okoliczne wioski można podejrzeć zwyczaje mieszkańców,a nawet zostać zaproszonym do szefa wioski na herbatę!Im wyżej droga prowadzi w góry, tym bardziej przyroda robi się bujna i zielona.Niespełna półtorej godziny od Labuan Bajo znajduje się jedno z najciekawszych miejsc na wyspie. Cunca Wulang Canyon to malowniczy kanion położony w otoczeniu lasu deszczowego. Pomimo, że prawie godzinny trekking do tutejszego wodospadu jest mało wymagający, na teren parku można wejść tylko z przewodnikiem.Ostatni fragment trasy trekkingu prowadzi wzdłuż rzeki – komary tu tną niemiłosiernie, ale widoki są bardzo urokliwe:A kanion… no cóż, żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać tego widoku:Do wodospadu nie ma bezpośredniego dojścia z brzegu – z bliska zobaczą go tylko odważni, ponieważ trzeba do niego dopłynąć. Do wody można zejść po skałkach, lub skoczyć z ponad ośmiometrowej ściany. Rysiek i Robert nie odmówili sobie tej adrenaliny:Jeśli chcecie obejrzeć kanion od drugiej strony, potrzebujecie jeszcze 10 minut – podejście jest jednak strome, a pod stopami kryją się gniazda wielkich pająków:Jeśli zdecydujecie się pojechać skuterem bardziej w głąb Flores, dotrzecie do ukrytego w górach wielkiego jeziora. Warto tu przyjechać, bo Sano Nggoang Crater Lake jest miejscem, w którym dzieje się magia. To jedno z najgłębszych na świecie jezior powstałych w wygasłych kraterach wulkanicznych – jego dno jest na głębokości ponad 500 metrów.Jest tu bardzo malowniczo – wokół gęsty las i świergot dziesiątek ptaków, a poza tym błogi spokój. Woda mieni się zielonkawo, w tle wznoszą się góry.Kiedy słońce wychodzi zza chmur dzieje się coś niesamowitego – widziane od góry jezioro zmienia kolor! W promieniach słońca woda staje się jaskrawo zielona. Tak intensywna barwa wydaje się aż nienaturalna, jak rozpuszczona farba! Jednak woda jest czyściutka… Cóż, magia.Praktyczne wskazówki:
- Koszt wynajmu skutera na Flores to 70 000 IDR za dobę.
- Paliwo możecie kupić przy drodze (tak, to te butelki po oleju), jednak jest droższe niż na stacjach benzynowych.
A tak wygląda kasa przy dystrybutorze:
- Na wyprawę skuterem zabierzcie ze sobą coś do jedzenia – w okolicach nie ma żadnych restauracji.
- Z Labuan Bajo warto wyruszyć wcześnie rano – wtedy jest spora szansa, że będziecie jedynymi turystami w okolicy.
- Na trekking do Cunca Wulang Canyon załóżcie wygodne, sportowe buty.
- Jak dotrzeć do kanionu? Trasa z Labuan Bajo przez niecałą godzinę wiedzie główną drogą w głąb wyspy. Po 26 km trzeba skręcić w lewo, w dół w kierunku Wersawe Village. Z wioski (o tak swojskiej dla Polaków nazwie) do parku jest już tylko kilka kilometrów. Droga jest w niezłym stanie, niedawno została wybrukowana. Z daleka widać ticket office:
- Wstęp na teren parku kosztuje 150 000 IDR od osoby.
- Pamiętajcie, żeby nie skakać do kanionu pod koniec pory suchej. Przed skokiem zapytajcie przewodnika o bezpieczne miejsce, a najlepiej sami sprawdźcie głębokość wody.
- Jak dotrzeć do Sano Nggoang Crater? Po 35 km od Labuan Bajo należy skręcić w prawo w leśną drogę – są tu potworne dziury i wertepy, spodziewajcie się, że bardzo was wytrząsie.
Po kolejnych kilkunastu kilometrach dotrzecie do linii brzegowej jeziora. Nam pomogła nawigacja GPS, ale droga jest prosta i nikt nie powinien się na niej zgubić.
8 czerwca, 2018
Fantastyczny wpis oraz fotorelacja 🙂 Przypomina mi moja przygode na Flores 🙂 Zapraszam tez do siebie http://www.dobradroga.blog pozdrawiam cieplo 🙂
21 września, 2016
Świetne zdjęcia i super opisy! Można się tam faktycznie przenieść czytając artykuł 🙂
22 września, 2016
Dziękujemy 🙂 W prowadzeniu bloga najfajniejsze jest wracanie do wspomnień z podróży – zdjęcia sprawiają, że aż czujemy tamtejsze zapachy i emocje, jakie nam towarzyszyły 🙂
20 września, 2016
Swietnie ze mozna znalesc tyle fajnych informacji o Flores po polsku tez 🙂
Ja mieszkam od kilku lat na Bali i teraz przeprowadzilam sie na Flores,Labuan Bajo
Jesli ktos potrzebuje jakiejs informacji o wyspie od osob tu na miejscu chetnie sluze,gdyz czytajac wczesniejsze blogi zoorientowalam sie ze niektore informacje podawane kilka lat temu sa nieaktualne tj np ceny lotow.Teraz jest okolo 10 lotow dziennie na Bali i nawet inne wyspy tj Sumba czy Sumbawa i ceny lotow zrobily sie o polowy tansze:)
22 września, 2016
Magda jak cudownie! Już wchodzimy na Twoją stronę, żeby trochę pobuszować 🙂 Fajnie, że zachęcasz innych do Flores, my sami chętnie byśmy kiedyś tam wrócili 🙂
29 września, 2016
Cześć ,
Wybieramy się do Indonezji w listopadzie . W planie mamy Jawę , Bali i Rince oraz Flores . Prawdopodobnie będziemy na Flores pomiędzy 25 a 29 listopada.
Chciałybyśmy zobaczyć warany a na Flores między innymi Kelimutu , wioski np. Bene . Myślimy, że wystarczający byłby pobyt 3-4 dniowy.
Czy mogłabyś nam pomóc zorganizować pobyt lub wskazać jakieś biuro organizujące takie wyjazdy w przyzwoitych cenach. Bardziej zależy nam aby więcej zobaczyć a mniej wypoczywać.
Pozdrawiamy
Ewa i Maja
11 lipca, 2017
Hej Magda. Wybieram sie z ekipa 6 osob na flores od ok 20 sierpnia na ok 7-10 dni. Masz moze namiary na jakies ciekawe noclegi, tanie rowniez,ktore nie sa na wszystkich stronach booking itp ? Bylabym wdzieczna za jakiekolwiek wskazowki odnosnie Flores. P.s. przylatujemy tam. Moj adres email jeziorskamagdalen@gmail.com jakbys mogla dac znac na maila. Pozdrawiam☺
19 października, 2017
Witaj Magda, 31.10 ląduje w Ende i udaje się do Moni, a później udaje się w podróż po Flores do Labuan Bajo. Nie mam pojęcia w jaki sposób będę przemieszczał. Czy możesz polecić sposób podróżowania ? Pozdrawiam Rafał
7 września, 2016
Hej,
Świetny blog, dużo praktycznych informacji :)!
Dwa szybkie pytania do Was:
– Noclegi raczej planowaliście na miejscu, na żywioł? Nie zabierało to zbyt wiele czasu na poszukiwania?
– Jak oceniacie wypożyczenie samochodu na Lombok? Na większości blogów i forach odradzają wypożyczanie auta, co trochę mnie martwi
8 września, 2016
Cześć Marcin 🙂
– prawie wszystkie noclegi w Indonezji znaleźliśmy już na miejscu, wyjątkiem był nocleg w hotelu na południu Bali, tuż przed ślubem – jego zarezerwowaliśmy przez Booking.com
– wypożyczenie samochodu to była nasza najlepsza decyzja! Byliśmy w dwie pary, więc cena wyszła korzystnie. Pełna niezależność to ogromny plus samochodu bez kierowcy, drogi wcale nie są złe i wszędzie dość łatwo trafić (GPS / nawigacja w telefonie bardzo pomaga, internet działa prawie wszędzie, wystarczy kupić sobie lokalną kartę SIM). To dzięki temu objechaliśmy całą wyspę dookoła 🙂 Jakie są argumenty przeciw?
10 września, 2016
Dzięki za odpowiedź!
Argumenty, które się najczęściej przewijają: słabe drogi, chaos, częste korki, problemy z komunikacją. Generalnie do tej pory raczej natrafiałem na informacje przeciwko wypożyczaniu auta. A przyznam jednak, że w przypadku Flores ta opcja najbardziej by nam odpowiadała.
To jeszcze jedno organizacyjne pytanie. Ewentualne loty między wyspami kupowaliście wcześniej czy na miejscu przez pośredników?
13 września, 2016
Do odważnych świat należy! Poza tym to będzie wspaniała przygoda. My po Flores jeździliśmy skuterami (tam mieliśmy w planach mniejsze odległości), a samochodem po Lombok.
Lot kupiliśmy wcześniej, chyba na trzy tygodnie przed wyjazdem (z Flores do Jackarty z międzylądowaniem), a z Lombok na Flores przedostaliśmy się transportem publicznym 😉 (autokary / busy / promy etc).
Pośrednicy na miejscu zgarniają sporą marżę… My skorzystaliśmy w Polsce z pomocy Office IndoExplorer ( office@indo-explorer.com ).
Da się też w ogóle pośredników ominąć, choć karty kredytowe z Polski w większości nie działają przy płatnościach on-line: można kupić bilety bezpośrednio na lotnisku 😀 (np. na Flores) – nawet w sezonie powinny być miejsca bo niewielu turystów lata z / na Flores, ale zawsze jest to ryzyko, że na jakiś konkretny dzień nie będzie już lotów, bądź będą droższe (bo na przykład wypada jakieś lokalne święto i Indonezyjczycy wszystko wykupili).
9 lipca, 2016
super blog:)Możesz napisać czy jest możliwy na Flores snorkeling prosto z brzegu?
21 lipca, 2016
Dziękujemy Kasiu :*
Snorkeling z brzegu jest możliwy na okolicznych wysepkach, ale nie na samym Flores (przynajmniej nie widzieliśmy takiego miejsca w okolicach Labuan Bajo)
Jeśli popłyniesz na Angel Island lub Kanawa Island to spokojnie możesz snurkować z plaży lub pomostu (na Kanawa) – dopytaj tylko o porę przypływu, wtedy nie pokaleczysz się o rafy 😉 My niestety snurkowanie na płytkiej wodzie podczas odpływu przypłaciliśmy szramami na brzuchu…
Trzeba też pamiętać o tym, by od razu po wejściu do wody zacząć płynąć – żeby nie deptać po koralowcach, bo bardzo łatwo je uszkodzić 🙁
Kiedy się wybierasz do Indonezji?
Jak dotąd jeszcze nigdzie nie widzieliśmy tak cudownej rafy jak przy Flores 🙂
30 września, 2016
Dzięki za informacje:)17 pażdziernika lecimy na Flores.Myślałam nad noclegami na Kanawie lub Serayi.Tylko nie wiem na co mam sie skusić.Nocowaliście może na Kanawie?
1 października, 2016
Cześć Kasia! My nocowaliśmy tylko w Labuhan Bajo i stamtąd ruszaliśmy na różne wycieczki 😉 Zdecydowaliśmy się na to głównie ze względu na koszty. W porcie ceny nie są bardzo wysokie, za to na wyspie Kanawa jest dość ekskluzywnie (choć nie pytaliśmy na miejscu o konkretne ceny). Poza tym z Labuan można codziennie dotrzeć w inne miejsce / na inną wysepkę 😉
6 czerwca, 2016
Przepiękna wyspa! planuję podróż do Indonezji, ale nie myślałam o Flores. teraz to punkt obowiązkowy.
15 czerwca, 2016
Koniecznie! To najdziksza wyspa, jaką do tej pory odwiedzaliśmy 🙂 A snurkowanie w jej okolicach powala 😀